ГО "Батько МАЄ ПРАВО" проти Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини
(справа щодо протиправного застосування Декларації прав дитини судами України)
 
 
 • Десятиліттями в Україні існує дискримінація прав батьків після розлучень. Є такий соціальний стереотип, який дістався Україні з пострадянського періоду, про те, що дітей мають виховувати жінки, а чоловіки мають працювати і т.і. Цей помилковий стереотип зруйнував не один десяток тисяч дитячих доль.

  При розлученні батьків дитина зазвичай стає заручником взаємовідносин батьків. Часи змінюються і все більше з’являється батьків, які готові брати повну відповідальність за виховання дітей на себе і, в той же час, все більше з’являється безвідповідальни матерів, які руйнують долі дітей.

  Українські суди сповідують застарілий стереотип і віддають майже завжди дитину на виховання матері. Яку ж підставу зазначають суди при декларованій, законодавством закріпленій рівності батьків по відношенню один до одного?

  Є такий документ – Декларація прав дитини, прийнята Генеральною асамблеєю ООН в 1959 році. Коли права дитини у світі потурались Генасамблея задекларувала основні принципи на яких у світі має будуватись національне законодавство. Всі країни учасники погодились з основоположними принципами, серед який був і сумнозвісний Принцип 6, який серед іншого говорить одним реченням, що малюка не можна розлучати з матір’ю.

  Даний документ є за своєю правовою суттю просто дороговказом для країн учасників. Після цього Генасамблея 30 років працювала над Конвенцією про захисти прав дитини і у 1989 році видала цей ґрунтовний документ світові, який ратифіковано і українським парламентом і який став частиною національного законодавства.

  Але чому виник такий спір навколо Декларації? Справа в тому, що українські суди майже у всіх рішеннях застосовують Принцип 6 Декларації і протиправно вважають, що дитину будь-якого віку, аж до 14 років не можна «розлучати» з матір’ю, тобто вважають що не можна визначати місце проживання дитини з батьком за будь-який умов.

  Всім правникам зрозуміло, що дана практика судів є не просто протиправною, але і злочинною.

  ГО «Батько МАЄ ПРАВО» вперше в Україні підняло цю тему і почала боротись з нею, намагаючись дати батькам шанс на чесний розгляд справ у судах. Шанс на захист права своєї дитини.

  Ми звернулись до Уповноваженого ВРУ з прав людини Валерії Лутковської і звернули увагу на існування такої проблеми. Уповноважена визнала, що Декларація не є частиною українського законодавства, але відмовилась вчиняти дії на захист прав батьків.

  У серпні 2016 ГО повторно звернулась до Уповноваженого з вимогою вчинити дії на захист порушених прав людей. Уповноважена повторно відмовилась і тому ГО подалась до суду, залучившись підтримкою сотень батьків України.

  Протягом судового процесу Омбудсмен ні разу не з’явилась до суду, надіславши своїх представників, яким не стало жодного аргументу проти позову.

  Мета позову була вперше в Україні судовим рішенням встановити, що Декларація – «вбивця прав батьків» не відповідає Конституції і не є частиною українського законодавства. І це вдалось. В судовому рішенні Окружного адміністративного суду м.Києва від 13 грудня 2016 року було встановлено, що Декларація не відповідає ст.9 Конституції України. Шанс на справедливість був дуже близько. Це давало можливість тисячам батьків на перегляд судових рішень. Але… Але за день до закінчення строку на апеляцію Омбудстмен вирішила подати апеляційну скаргу, позбавивши батьків шансу на справедливість.

  Тепер доля десятків тисяч дітей буде вирішуватись «з легкої руки» Омбудсмена в апеляційній інстанції.

  ГО «Батько МАЄ ПРАВО» планує дати «бій» за права діток і батьків. Ми будемо вимагати у держави стояти на захисті прав громадян, а не прогнилої застарілої протиправної теорії, підтримуваної державницьким псевдо-захисниками.

  З повагою,
  Голова ГО «Батько МАЄ ПРАВО»
  Олександр Швець

 • logo ПЕРЕГЛЯНУТИ

  Клопотання до Уповноваженої Верховної Ради України
  Adobe Acrobat - документ; формат .pdf; 800 kB ERROR


  logo ПЕРЕГЛЯНУТИ

  Відповідь Уповноваженого Верховної Ради України
  Adobe Acrobat - документ; формат .pdf; 3.2 MB


  logo ПЕРЕГЛЯНУТИ

  Клопотання до Уповноваженої Верховної Ради України
  Adobe Acrobat - документ; формат .pdf; 6.5 MB


  logo ПЕРЕГЛЯНУТИ

  Відповідь представника Уповноваженого Верховної Ради України
  Adobe Acrobat - документ; формат .pdf; 1,3 MB

 • logo ЗАВАНТАЖИТИ

  Позовна заява до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини
  Word - документ; формат .doc; 26 kB


  logo ПЕРЕГЛЯНУТИ

  Рішення Окружного Адміністративного суду по справі
  Adobe Acrobat - документ; формат .pdf; 900 kB


  logo ПЕРЕГЛЯНУТИ

  Постанова Окружного адміністративного суду м.Києва від 13 грудня 2016 року №826/15335/16
  Adobe Acrobat - документ; формат .pdf; 5.1 МB